Na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów w internecie?

Robienie zakupów przez internet wciąż zyskuje na popularności i ma wiele zalet. Przeczytajcie artykuł, z którego dowiecie się na co zwracać szczególną uwagę podczas ich robienia oraz jak nie dać się oszukać.

Na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów w internecie?

Robienie zakupów przez internet wciąż zyskuje na popularności i ma wiele zalet. Przede wszystkim można robić zakupy bez wychodzenia z domu, oszczędzając tym samym czas. Mamy do wyboru ogromną ilość produktów, a oferty możemy do siebie porównywać, aby móc wybrać tą najkorzystniejszą dla nas.

Jednak w internecie jesteśmy także narażeni na ryzyko, że zostaniemy oszukani. Robiąc zakupy w internecie możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę.

Ważne jest, aby wybierając spośród dostępnych ofert umieć odróżnić ofertę dla nas atrakcyjną od tej fałszywej i tym samym nie dać się oszukać.

Niestety pojawia się coraz więcej fałszywych ofert sprzedaży różnych przedmiotów w serwisach aukcyjnych. Powstają także sklepy internetowe tworzone przez cyberprzestępców, którzy stosując różnego rodzaju metody manipulacji, wyłudzają od kupujących pieniądze oraz poufne dane.

Przeczytajcie artykuł, z którego dowiecie się na co zwracać szególną uwagę podczas robienia zakupów w internecie.

Atrakcyjne ceny

Cyberprzestępcy tworząc swoje sklepy internetowe, zawsze umieszczają w nich produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Często są to ceny mocno zaniżone, w porównaniu z ofertami innych sklepów. Ma to na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów, którzy chcąc zaoszczędzić trochę pieniędzy zdecydują się za zakup.

Dlatego ważne jest, aby zawsze porównywać ceny w kilku sklepach lub korzystać, np. z internetowych porównywarek cen.
Pamiętajcie, że oferty z najniższą ceną nie zawsze okazują się najkorzystniejsze. Jeśli dokonacie zakupu takiego przedmiotu w fałszywym sklepie, towar może nigdy do Was nie dotrzeć, a pieniędzy jakie zapłaciliście najprawdopodobniej już nie odzyskacie.

Oto przykład sklepu, który podszywał się pod jeden ze znanych sklepów z elektroniką. Jego strona do złudzenia przypominała oryginalną witrynę sklepu Neonet, w której została wykorzystana oryginalna nazwa sklepu. Jednak ceny produktów były znacznie zaniżone. W porównaniu do innych ofert było to nawet kilkaset złotych różnicy.

Fałszywy sklep Neonet
neonet_falszywy-1

Oryginalny sklep Neonet
neonet_prawdziwy-1

Oto przykład innego, podejrzanego sklepu internetowego, w którym są promocje na cały dostępny tam asortyment. W porównianiu z innymi ofertami, ceny są znacznie zaniżone.
przeceny

Okres działalności sklepu

Kiedy już jesteśmy zainteresowani zrobieniem zakupów w wybranym sklepie internetowym, warto sprawdzić jego historię oraz od jak dawna funkcjonuje. Krótki okres jego działalności powinien być dla nas ostrzeżeniem.

Znacznie lepiej i bezpieczniej jest robić zakupy w sklepie, który istnieje od kilku lat. Warto także zrobić zakupy w sklepie, który już znamy lub wcześniej korzystaliśmy z jego usług.

Dane kontaktowe i adresowe sklepu

Podczas robienia zakupów w sklepie, z którego usług nigdy wcześniej nie korzystaliśmy, warto także sprawdzić jego dane. Najszybszym sposobem jest sprawdzenie numeru telefonu. Bywa, że już na pierwszy rzut oka jest on nieprawidłowy.

Oto przykład sklepu, gdzie podany numer kontaktowy to: 123456789
nr-tel-1

Można również sprawdzić podany na stronie adres siedziby sklepu. Zajmie to kilka chwil, a może okazać się, że podany adres nie istnieje lub znajduje się tam zupełnie inna firma.

Warto zweryfikować dane na temat sklepu w sprawdzonych źródłach, np. w CEIDG lub KRS. Na stronie sklepu zawsze podany jest numer NIP oraz REGON, wystarczy wpisać je w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, aby dowiedzieć się, kto tak naprawdę stoi za sklepem.

W sprawdzanym przez nas sklepie podane są dane adresowe i kontaktowe oraz informacje o właścicielu sklepu. Sprawdziliśmy, czy podane numery REGON i NIP są prawidłowe. Okazało się, że nie.
santos_kontakt-1

Wpisując numer NIP w bazie CEIDG wyskoczył komunikat:
"Podany numer NIP jest nieprawidłowy, czy chcesz kontynuować wyszukiwanie?"
santos_cedig-1

Opinie i komentarze internautów

Robiąc zakupy w internecie warto poświęcić chwilę czasu na poszukanie opinii na temat wybranego przez nas sklepu. Najlepiej poczytać opinie innych kupujących. W ten sposób można dowiedzieć się, czy sklep lub sprzedawca jest uczciwy.

Pamiętajcie jednak, aby szukać opinii w kilku źródłach. Pozytywne komentarze na stronie sklepu mogą być fałszywe. Warto także zwracac uwagę na datę ich wystawienia. Jeśli sklep działa od niedawna, a w sieci znajdujemy dużo pozytywnych komentarzy wystawionych w jednym dniu, należy być ostrożnym. Istnieje prawdopodobieństwo, że są one fałszywe - wystawione przez osoby, które stworzyły nieuczciwy sklep.

Poniżej widzicie przykład sklepu, który na swojej stronie umieścił informację, że posiada opinię aż 1058 klientów, a ich łączna ocena to 4,8. Z pewnością jest to tylko zabieg, który ma na celu wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów i uśpić ich czujność podczas robienia zakupów.

W rzeczywistości, na stronie nie ma żadnych komentarzy wystawionych przez Klientów sklepu.

opinie

Regulamin

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy sklep posiada regulamin, ponieważ każdy sklep ma obowiązek jego posiadania. Jeśli sklep nie ma regulaminu, lepiej zrezygnujcie z robienia w nim zakupów.
Można także sprawdzić najważniejsze punkty regulaminu, w tym informacje o metodach płatności, warunkach dostawy i zwrotów towarów oraz reklamacjach.

Dostępne metody płatności

Każdy sklep internetowy powienien oferować kilka metod płatności za zakupiony towar, m.in. płatność za pośrednictwem systemów szybkich płatności (PayU, Dotpay) oraz płatność przy odbiorze zamówienia.

Jeśli sklep, w którym zdecydowałeś się robić zakupy oferuje tylko jedną metodę płatności - lepiej zrezygnuj z robienia w nim zakupów. Szczególnie jeśli jedyną metodą płatności jest przedpłata na konto bankowe. W takim przypadku po zrobieniu przelewu nie masz żadnej gwarancji, że towar za który zapłaciłeś dotrze do Ciebie.

Poniżej przykład sklepu, w którym jedyną opcją płatności jest przedpłata na konto bankowe.
zakup1-1

Po wybraniu opcji dostawy, następuje przekierowanie do kolejnego etapu składania zamówienia - wyboru metody płatności. Jak widać na zdjęciu poniżej, mamy do wyboru jedynie płatność przelewem. Nie ma innych opcji płatności, np. płaności za pobraniem.

zakup2-1

Po złożeniu zamówienia wyświetla się informacja z numerem rachunku bankowego oraz danymi do przelewu.
Pamiętajcie, że płacąc za zakupy nie macie żadnej gwarancji, że otrzymacie zakupiony towar.

zakup3-1

Zapamiętaj!

Zanim zdecydujesz się zrobić zakupy przez internet, porównaj ceny produktów w wyszukiwarce. Sprawdź wiarygodność sklepu oraz opinie kupujących. Pamiętaj, że im bardziej atrakcyjne ceny, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na cyberprzestępców, którzy wyłudzą od Ciebie pieniądze, a zamówiony towar nigdy do Ciebie nie dotrze.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.