Cybercrime - co słychać po ciemnej stronie mocy?
Bagatelizowanie zagrożeń cyberpodziemia może nieść dotkliwe konsekwencje dla chronionych informacji.
12 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli członkowie CSO Council, specjaliści odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo. Tematem spotkania był "Czarny rynek, cybercrime i cyberpodziemie - czyli mroczny świat dla zaawansowanych".
Każdy zajmujący się cyberbezpieczeństwem i bezpieczeństwem informacji doskonale zdaje sobie sprawę, że bagatelizowanie zagrożeń cyberpodziemia może nieść dotkliwe konsekwencje dla chronionych informacji. Zazwyczaj jest to wiedza głównie z perspektywy obrony oraz zwalczania skutków działań cyberprzestępców. Ważne jest jednak, aby poznać ten temat od zaplecza działań cyberprzestępców. Znajomość sposobu ich działań pozwoli na udoskonalenie metod ochrony.
Bartosz z PREBYTES w prezentacji "Co słychać po ciemnej stronie mocy" opowiedział o najnowszych trendach w zakresie cyberprzestępczości i cyberpodziemia.
Źródło: https://csoc.pl/
PREBYTES jest firmą świadczącą profesjonalne usługi obsługi incydentów oraz dostarczającą skuteczną ochronę dla największych polskich instytucji finansowych oraz firm.
Na co dzień specjaliści PREBYTES zajmują się cyberbezpieczeństwem i każdego dnia ujawniają działania internetowych przestępców, którzy wciąż udoskonalają schematy działania oraz korzystają z nowych technik ataku.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się od Bartosza jakie sztuczki stosują przestępcy, aby zainfekować komputery oraz wykraść poufne dane.
Prezentacja przybliżyła słuchaczom motywy działania cyberprzestępców i jakie czerpią oni korzyści.
Chęć do wzbogacenia się przez wykorzystanie wiedzy eksperckiej, motywuje hakerów do udoskonalania metod uniknięcia wykrycia. Pozostając w cieniu zdarzeń, cyberprzestępcy mają możliwość długoterminowego oddziaływania na infrastrukturę każdej organizacji. Zakres wykradzionych danych bywa czasem niezwykle dotkliwy, a niekiedy trudny do oszacowania. Analiza incydentu może ujawnić, że atak mógł być przeprowadzony przez zorganizowaną grupę, działającą na zlecenie innego państwa.
Lepsze poznanie wroga, to większa szansa, że działania jakie są podejmowane w walce z nim będą skuteczne.
CSO Council
Zadaniem CSO Council jest integracja środowiska dyrektorów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w dużych firmach i instytucjach. Członkowie CSO Council na cyklicznych spotkaniach dzielą się wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji i technologicznym.
Źródło: https://csoc.pl/