Oglądając filmy online uważaj na złośliwe reklamy

Chcąc obejrzeć film online, poprzez wyświetlane reklamy możemy trafić na złośliwe strony. Wykorzystywane są one przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy, bądź też do zainfekowania telefonu ofiary.

Oglądając filmy online uważaj na złośliwe reklamy
Chcąc obejrzeć film online, poprzez wyświetlane reklamy możemy trafić na złośliwe strony. Wykorzystywane są one przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy, bądź też do zainfekowania telefonu ofiary.

Na 92. ceremonii wręczenia Oscarów poznaliśmy laureatów tejże nagrody za ubiegły rok. Zwycięskie filmy w poszczególnych kategoriach wzbudzają spore zainteresowanie. Możemy na nie pójść do kina, bądź znaleźć w serwisach udostępniających materiały filmowe. Pomijając legalność udostępniania niektórych filmów, to mimo wszystko łatwo możemy znaleźć je w internecie.

W jednym z bardziej znanych w Polsce serwisów z filmami i serialami online ekino-tv.pl możemy znaleźć wiele interesujących produkcji. Możemy tam obejrzeć najlepszy film 2019 roku, który zdobył 4 statuetki Oscara, czyli Parasite.

1-3

Wybrany film możemy odtworzyć, jednak wcześniej zostajemy poinformowani, że "po kliknięciu przyciski nastąpi przekierowanie do wybranego linku. Odtwarzacze są własnością zewnętrznych serwisów. Nie mamy wpływu na treści czy reklamy jakie się tam znajdują." Kliknięcie przycisku PRZEJDŹ DO ODTWARZACZA skutkuje przekierowaniem do innej strony, gdzie znajduje się wybrany przez nas materiał wideo. Serwis ekino-tv.pl nie odpowiada za treści i reklamy, które tam się znajdują.

2-2

Po kliknięciu przycisku Play na nowo otwartej stronie zostajemy zasypani różnymi reklamami. Niektóre z nich, oprócz irytacji ze strony odwiedzającego nie pociągają ze sobą niebezpiecznych konsekwencji. Podczas analizy kilkukrotnie przekierowani zostaliśmy jednak poprzez reklamy do stron, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Jeśli natrafisz na podobne do poniższych strony, które mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników w internecie - poinformuj nas o tym za pomocą strony ZGŁOŚINCYDENT.

Scam

Klikając przycisk PLAY zamiast uruchomienia odtwarzania filmu została otwarta nowa karta, na której informowani jesteśmy o sposobie na zgarnięcie milionów złotych. Warto dodać, że możemy zrobić to bez wychodzenia z domu. Wiarygodność tego artykułu jest większa dzięki wykorzystaniu logotypów portalu biznesowego Puls Biznesu oraz wizerunku polskiego skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego. Oszuści tworzą wiele takich stron, w którym podszywają się pod znane portale. Opisują na nich jak to kolejni znani celebryci, czy sportowcy rzekomo szybko się wzbogacili dzięki promowanej przez nich metodzie. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą.

scam

Zawarte w artykule odnośniki przekierowują do serwisu służącego do inwestowania w kryptowaluty. Użytkownik zachęcony łatwym i sporym zarobkiem może wpłacić pieniądze, których później nie będzie mógł odzyskać.

Wygrana

Kolejnym przypadkiem niebezpiecznej reklamy jest informacja o rzekomej atrakcyjnej nagrodzie. Jedną z nich jest karta podarunkowa od szwedzkiej marki odzieżowej H&M o wartości 6440 zł. Druga nagroda pochodzi od serwisu aukcyjnego Allegro i dzięki niej możemy otrzymać jeden z topowych telefonów. Co musimy zrobić, aby móc otrzymać nagrodę? Wystarczy wypełnić ankietę.

wygrana

W obu przypadkach po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań zostajemy przekierowani do strony, gdzie będziemy proszeni o podanie danych karty płatniczej. Całe oszustwo polega na tym, że podając dane wyrażamy zgodę na obciążanie nas miesięcznie kwotą kilkunastu złotych. Subskrypcja ta jest legalna, lecz skonstruowana tak, że pieniądze zostaną zabrane z naszego konta, ale nagrody nie otrzymamy. Wszystko możemy znaleźć w regulaminach tych "promocji".

SMS Premium

Pieniądze możemy stracić również w inny sposób, niż podanie danych karty płatniczej. Po kliknięciu przycisku Play zostaniemy przekierowani do strony, na której możemy pobrać rzekomy materiał wideo. Wystarczy wysłać wiadomość SMS.

sms-premium

Nie musimy sami tworzyć wiadomości. Gdy klikniemy przycisk OK otworzona zostanie domyślnie używana aplikacja do obsługi wiadomości SMS w systemie Android. Treść i numer, na który ma zostać wysłany SMS jest już podana. Wystarczy ją zatwierdzić. Koszt wysłania takiej wiadomości to 6.15 zł. Jednak na tym nie koniec, bo wiadomością tą włączamy usługę SMS premium, której miesięczny koszt to 73,80 zł. Nie otrzymamy pożądanego materiału, a pieniądze stracimy i tracić będziemy dopóki nie dezaktywujemy tej usługi.

Złośliwe oprogramowanie

Ostatnia z reklam przekierowała nas do strony informującej użytkownika, że należy zaktualizować aplikację Adobe Flash Player. Aby to zrobić należy kliknąć przycisk UPDATE. Następnie pobrana zostanie aplikacja do zainstalowania w telefonie.

malware-1

Jest to najgroźniejszy z wariant z opisanych wcześniej. Instalacja rzekomej aktualizacji to nic innego jak zainfekowanie swojego telefonu i przejęciem dostępu do niego przez przestępców. Aplikacja to malware Cerberus. Za jej pomocą przestępcy są w stanie przechwycić dane logowania do bankowości, wiadomości SMS, rejestr połączeń. Można powiedzieć, że cała aktywność użytkownika jest śledzona i kontrolowana przez przestępców.

Podsumowanie

W internecie należy ciągle być ostrożnym i uważać na czyhających przestępców, którzy chcą wyłudzić nasze pieniądze. Każdorazowo należy zastanowić się, czy źródło informacji o wygranej, inwestycjach w kryptowaluty czy też instalacji aplikacji jest wiarygodne. Jeśli coś wzbudza nasze podejrzenia najlepszym wyjściem będzie zaprzestanie wykonywanej czynności. Nie warto narażać swoich danych osobowych, czy pieniędzy na przejęcie ich przez osoby niepowołane.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.