ING oraz Wizz Air - fałszywe inwestycje. Strzeż się nowego oszustwa!

Hakerzy, wykorzystując markę Wizz Air i Bank ING próbują nakłonić internautów do inwestycji w rozwiązania tychże firm. To kolejna próba oszustwa i wyłudzenia środków pieniężnych, których odzyskanie będzie niezwykle trudne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak uchronić się przed tym oszustwem.

ING oraz Wizz Air - fałszywe inwestycje. Strzeż się nowego oszustwa!
Photo by CardMapr / Unsplash
Spis treści:

1. Oszustwo internetowe z wykorzystaniem wizerunku Wizz Air

2. W jaki sposób hakerzy wykorzystali markę Bank ING?

3. Oszustwo internetowe na inne popularne firmy

4. Podsumowanie

Oszustwo na Wizz Air i ING to kontynuacja znanego już od kilku miesięcy schematu oszustwa internetowego z fałszywymi platformami inwestycyjnymi, w których wykorzystywane są logotypy i wizerunki popularnych marek. Szczegółowy opis tego oszustwa zawarty jest w artykule — Oszustwa internetowe z wykorzystaniem marki Orlenu i Lotosu. Cyberprzestępcy w przeszłości podszywali się także m.in. pod polskie firmy skarbu państwa, jak KGHM, PGE, PGNiG, LOT, czy PKP. Teraz czas przyszedł na komercyjne przedsiębiorstwa.

Oszustwo internetowe z wykorzystaniem wizerunku Wizz Air

Omawiane przez nas oszustwa internetowe w większości przypadków rozpoczynają się od solidnie przygotowanych stron w formie artykułów. Oszuści posługują się szatą graficzną oraz logotypami popularnych portali informacyjnych. W przypadku oszustwa na Wizz Air mamy do czynienia z artykułem na fałszywej stronie wykorzystującej markę money.pl, z którego można się dowiedzieć o rzekomym zarabianiu pieniędzy na programie Wizz Air. Linki do fałszywych stron dystrybuowane są głównie w wiadomościach e-mail.
Program WIZZ Air - zarabianie na lotnictwie

W artykule wykorzystywane są oryginalne informacje, jak wizerunek dyrektora generalnego firmy Wizz Air. Oszuści próbują nakłonić internautów poprzez komentarze zadowolonych użytkowników programu inwestycyjnego.
WIZZ Air wizerunek dyrektora generalnego i komentarze użytkowników

Celem jest zachęcenie do wypełnienia formularza kontaktowego i zainwestowanie w udziały firmy, dzięki którym jest możliwość zarabiania od 2000 zł dziennie (jak zapewniają oszuści). Po kliknięciu w przycisk Zarejestruj się następuje przekierowanie do kolejnej strony, gdzie znajduje się wspomniany już formularz kontaktowy pod przyciskiem REJESTRACJA. Wystarczy podać, tylko podstawowe dane, jak imię, nazwisko oraz adres e-mail i numer telefonu.
WIZZ_Air_rejestracja_konta_inwestycyjnego

Po uzupełnieniu formularza i jego wysłaniu użytkownik przekierowywany jest do strony podsumowania, gdzie może zapoznać się ze spreparowanym oświadczeniem dyrektora generalnego Wizz Air.
WIZZ_Air_informacja_po_uzupelnieniu_formularza_zgloszeniowego

Na podany w zgłoszeniu adres e-mail nie zostały przesłane żadne dane związane z omawianym oszustwem. Natomiast na podany numer telefonu kontaktować się będzie osobisty menedżer, który pomoże w uzyskaniu dostępu do panelu inwestycyjnego i samego inwestowania środków w program Wizz Air. Będzie on próbował uwiarygodnić zasadność korzyści jakie wynikają z inwestycji w program firmy Wizz Air. Ponadto da się usłyszeć zapewnienia, że jest to inwestycja w 100% bezpieczna, a środki które zostaną przekazane na ten cel zwrócą się z nawiązką. Trzeba w tym miejscu mocno zaznaczyć, że próba przekazania środków na tego typu inwestycje może się skończyć ich nieodwracalnym odzyskaniem.

W jaki sposób hakerzy wykorzystali markę Bank ING?

Kolejną firmą, pod którą w ostatnim czasie podszywają się oszuści to ING Bank Śląski. Na fałszywej stronie przedstawiana jest informacja o rzekomym systemie walut cyfrowych ING, który sprawi, że każdy będzie mógł zarabiać w prosty sposób. Współpraca z ING System to oszustwo na kryptowaluty, w którym cyberprzestępcy obiecują możliwość zarabiania na inwestycji w cyfrową walutę na dogodnych warunkach.
ING_System_strona_glowna

Oszuści posługują się spreparowanymi informacjami, które mogą wydawać się prawdziwe. W omawianym przypadku wykorzystywany jest wizerunek prezydenta Polski, w celu uwiarygodnienia systemu, który rzekomo jest oferowany dla każdego przez Bank ING.
ING_System_wykorzystanie_wizerunku_znanych_osob

Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy, w którym zawarta jest informacja o limicie miejsc w programie ING System. Jest to działanie mające na celu zachęcić internautów do skorzystania z oferty pod wpływem chwilowego zainteresowania i presji czasu.
ING_System_formularz_zgloszeniowy

Po wprowadzeniu danych (na potrzeby artykułu zostały podane fikcyjne dane) użytkownik jest przekierowywany do fałszywej strony platformy inwestycyjnej. Docelowy panel zarządzania akcjami dostępny jest pod przyciskiem WEBTRADER.
ING_System_Galaxy_Trade

Aby uzyskać dostęp do systemu tradingowego, należy jednak stworzyć nowe konto inwestycyjne.
ING_System_Galaxy_Trade_tworzenie_konta_inwestycyjnego

Po utworzeniu konta użytkownik otrzymuje już dostęp do panelu zarządzania inwestycjami. Na stronie złudnie imitowane są aktualne ceny akcji poszczególnych podmiotów, które są ujęte w dostępnej bazie.
ING_System_platforma_inwestycyjna

Warty odnotowania jest fakt, że w bazie nie ma banku ING. W żaden sposób nie można zainwestować w system, który rzekomo oferowany jest przez bank.
ING_System_platforma_inwestycyjna_brak_ING

Oszustwo internetowe na inne popularne firmy

Oszustwa wykorzystujące markę Orlenu i Lotosu straciły na znaczeniu z uwagi na dość szeroki rozgłos na ich temat i większą świadomość internautów. Oszuści jednak liczą na ufność internautów do swoich ulubionych marek, dlatego podszywają się pod kolejne popularne firmy. Fan rozwiązań Apple może być skłonny zainwestować w projekt IOWN, który sygnowany jest logiem tej marki. Nigdy się nie zawiódł to, dlaczego teraz ma być inaczej?
Fraud_Apple

Inwestowanie w surowce energetyczne, jak ropa naftowa, ale nie poprzez rodzime firmy też jest możliwe. Koncern petrochemiczny Shell rzekomo umożliwia swoim klientom handel ropą i gazem i to na bardzo korzystnych warunkach.
Fraud_Shell

Aktualnie cyberprzestępcy podszywają się pod firmy z każdej znaczącej się branży od produkcyjnej, poprzez technologiczne po te z sektora finansowego. Dzięki temu mogą trafić w gusta różnych internautów zachęconych łatwym zyskiem w rozwiązania ich ulubionych firm. Zaangażowany użytkownik przekonany łatwym zarobkiem może zainwestować pieniądze na fałszywej platformie inwestycyjnej, których już nigdy może nie odzyskać.

BrowserWALL DNS


Wszystkie strony dotyczące oszustwa w sieci z wykorzystaniem fałszywych platform inwestycyjnych są przez nas skutecznie blokowane w BrowserWall DNS oraz dostępne w CTI Feed. Dzięki temu informacja o zagrożeniach w sieci jest dostępna zaraz po ujawnieniu fałszywej strony.


CTI Feed

Podsumowanie

Oczywiście wszystkie wspomniane w artykule marki nie umożliwiają żadnych programów czy rozwiązań, które gwarantowałyby dość pokaźne zyski z grania na giełdzie i inwestowania na rynkach Forex, w kryptowaluty, czy surowce naturalne. Inwestowanie obarczone jest dość dużym ryzykiem. W opisywanym artykule cyberprzestępcy dążą do takiego zmanipulowania internautą, aby dobrowolnie przekazał środki pieniężne na poczet inwestycji. W tym przypadku nie są wyłudzane dane umożliwiające przejęcie dostępu do konta bankowego, dlatego użytkownik wyłącznie na własną odpowiedzialność może bezpowrotnie utracić pieniądze. Warto zachować czujność i nie ulegać presji, jaką oszuści wywierają dzięki dobrze przygotowanej narracji, w której to każdy może wzbogacić się w prosty sposób.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.