Oszustwo pod pretekstem pomocy dzieciom

Oszuści podszywają się pod fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachęcają do rzekomej pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Link, za pomocą którego możemy dokonać wpłaty prowadzi do fałszywej strony szybkich płatności PayU.

Oszustwo pod pretekstem pomocy dzieciom
Oszuści podszywają się pod fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachęcają do rzekomej pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Link, za pomocą którego możemy dokonać wpłaty prowadzi do fałszywej strony szybkich płatności PayU.

Oszuści szukają coraz to nowych sposobów na wzbogacenie się poprzez kradzież pieniędzy. Ataki phishing wykorzystujące fałszywą stronę szybkich płatności PayU towarzyszą nam nieprzerwanie już od dawna. Schemat tych ataków nie ulega większym zmianom. Przestępcy natomiast wymyślają nowe sposoby jak pozyskać kolejne ofiary. Często jest do dopłata do przesyłki - lecz nie tym razem.

W najnowszym ataku oszuści wykorzystują rozpoznawalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez podszycie się pod tę fundację. W wiadomościach, które rozsyłane są za pomocą komunikatora WhatsApp przestępcy w sposób podły wykorzystują chęć pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Aby mogły one szczęśliwie spędzić święta potrzebna jest nasza pomoc, która polega na wpłacie drobnej kwoty 1,19 zł.

Dziękujemy za czujność i przesłanie informacji o tym zagrożeniu za pomocą formularza na stronie ZGŁOŚINCYDENT. Podjęliśmy natychmiastowe działania mające na celu zablokowanie złośliwej strony. Zachęcamy również inne osoby, aby w ten sposób informowali nas o takich zagrożeniach.

telefon

PHISHING

Załączony w wiadomości link prowadzi docelowo do fałszywej strony szybkich płatności PayU. Warto zwrócić uwagę na adres linkoplat.com. Strona ta została przygotowana przez przestępców specjalnie na potrzeby tego ataku.
payu

Po wybraniu bankowości nieświadomy zagrożenia użytkownik, którego celem jest pomoc niepełnosprawnym dzieciom trafia na stronę phishing swojego banku. Wprowadzone na niej dane pozwolą przestępcom na przejęcie danych logowania, wraz z kodami SMS. Skutkować to może kradzieżą środków pieniężnych zgromadzonych na naszym koncie.

ideabank

bosbank

Podsumowanie

Pamiętaj, aby dane logowania do bankowości wprowadzać tylko na stronie swojego banku. Zawsze sprawdzaj, czy adres strony jest poprawny. Nie reaguj pochopnie na otrzymane wiadomości SMS, bądź email.


Browserwall DNS


Aby ochronić się przed tego typu oszustwami koniecznie dodaj BROWSERWALL do swojej przeglądarki.


CTI Feed


Pamiętaj też, że wszystkie podejrzane SMSy z linkami, czy strony możecie wysyłać na [ZGŁOŚINCYDENT](https://zglosincydent.pl/). Każde zgłoszenie jest przez nas weryfikowane, a strony phishing są niezwłocznie przez nas blokowane.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.