Piramidy finansowe - kolejne oszustwo

Praca, w której po kilku dniach w celu awansu należy uiścić opłatę w wysokości kilkuset złotych może wzbudzać podejrzenia. Piramidy finansowe w dalszym ciągu funkcjonują na polskim rynku i przyciągają nowych użytkowników perspektywą łatwego i szybkiego zarobku poprzez wykonywanie prostych zadań.

Piramidy finansowe - kolejne oszustwo

Oprócz typowych oszustw z wykorzystaniem platform inwestycyjnych obecnie można zaobserwować nasilenie się tych związanych z piramidami finansowymi. Wszystko za sprawą nowej formuły, jaka została zaproponowana chętnym do podjęcia współpracy z "firmą" (w zasadzie to firmami), stojącą za opisywanym w tym artykule procederze.

Schemat piramidy finansowej (zwanej również "Schematem Ponziego") jest już znany od kilkudziesięciu lat. W dużym skrócie to struktura finansowa, gdzie zysk konkretnego użytkownika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat innych uczestników, którzy dołączyli do struktury w późniejszym czasie i stoją niejako niżej w tej strukturze. Mechanizm działania piramid finansowych sprowadza się do pozyskiwania przez ich założycieli jak największej liczby użytkowników, którzy – zachęceni znaczącymi zyskami – wpłacają pieniądze do systemu. Tak naprawdę pieniądze trafiają do założycieli, a także uczestników będących wysoko w strukturze danej platformy. Aktualnie piramida finansowa przybiera inny wymiar, gdyż jest realizowana w świecie wirtualnym.

Atrakcyjne oferty pracy

Oferty łatwego zarobku najczęściej publikowane są jako reklamy na portalach społecznościowych lub wysyłane w wiadomościach SMS. Oto kilka przykładów.
Reklamy piramidy finansowe
SMS-y z ofertą pracy
Z reklam oraz wiadomości SMS można dowiedzieć się o interesującej ofercie pracy, gdzie wynagrodzenie dziennie jest w okolicach 100 - 300 zł bądź 60 - 100 dolarów, a praca wykonywana jest zdalnie. Z reklam następuje przejście do czatu z osobą kontaktową w komunikatorze WhatsApp. Podobnie w przypadku wiadomości SMS podany jest numer do kontaktu z "pracodawcą".

Osoby kontaktowe WhatsApp

Są to osoby, które instruują, na czym polega praca, ile można zarobić i przesyłają bezpośredni link do docelowej strony platformy e-commerce, na której można pracować. Poniżej prezentujemy wycinki czatu z osobami, które zajmowały się werbowaniem kolejnych osób do struktury.
Chat z osobą kontatkową na WhatsApp
Chat z osobą kontatkową na WhatsApp-2

Poniżej kolejny przykład, tym razem dane kontaktowe (numer telefonu) były zawarte w wiadomości SMS.
Chat z osobą kontatkową w komunikatorze WhatsApp
Chat z osobą kontatkową w komunikatorze WhatsApp-2

System inwestycyjny

W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka platform e-commerce, które służą do generowania zysków. Na każdej z nich użytkownik realizuje inne zadanie, można tam też znaleźć fałszywą historię rzekomej firmy, która stoi za daną platformą.
Platformy e-commerce scam

Osoby kontaktowe przekazują adresy platform e-commerce, na których należy dokonać rejestracji konta, aby rozpocząć pracę. Jako przykład posłuży platforma WTF, na której głównym zadaniem jest oglądanie zwiastunów filmowych.
Rejestarcja konta na WTF

Podczas rejestracji należy podać kod weryfikujący, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu podczas procesu rejestracji.
SMS_weryfikacji_do_rejestracji_konta

Po rejestracji można uzyskać dostęp do systemu i wykonywać zadania, a co za tym idzie realnie rozpocząć wątpliwą pracę.
platforma e-commerce WTF
wykonywanie zadań na platformie WTF
Opis zadań jest omawiany przez osobę kontaktową poprzez aplikację WhatsApp, pomaga ona w rozpoczęciu "pracy", a także koordynuje pracą osób, które ma pod swoją opieką (zaprosiła je na platformę w ramach systemu poleceń).

Dedykowana aplikacja

Osoby kontaktowe proponują używanie dedykowanych aplikacji do "pracy". Przede wszystkim są wygodniejsze w realizowaniu codziennych zadań. Aplikacje te można pobrać bezpośrednio ze strony danej platformy, jak w przypadku e-commerce-ht[.]top (aplikacja Haitao) oraz wtfapp[.]vip (aplikacja WTF) lub ze sklepu Google Play (aplikacja Hulala). Treści i wygląd aplikacji są analogiczne, jak zawartość stron danych platform. W przypadku aplikacji Hulala można zweryfikować opinie użytkowników, ponieważ jest ona dostępna w oficjalnym sklepie Google Play.
Hulala_w_Google_Play

Aplikacja WTF jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS, jednak aby, ją zainstalować należy odpowiednio skonfigurować telefon, ponieważ nie ma jej w oficjalnych sklepach z oprogramowaniem. W tym oczywiście pomagają osoby będące w systemie, które zawsze udzielą odpowiednich wskazówek poprzez komunikator WhatsApp.
Instalacja aplikacji WTF
W przypadku wersji na iOS dostępny jest nawet poradnik w formie filmiku na platformie youtube.com.

Aplikacje same w sobie nie mają znamion złośliwego oprogramowania, podczas instalacji nie wymagają uprawnień ponad te standardowe. Po uruchomieniu aplikacji ukazuje się dokładnie ten sam panel, który dostępny jest z poziomu strony internetowej danej platformy.
Aplikacja_mobillna_WTF

W kolejnych dniach osoba polecająca i dbająca o pracę każdego z nowych "pracowników" weryfikuje, czy codzienne zadania zostały zrealizowane oraz przedstawia propozycję awansu i rozwoju w firmie.
Weryfikacja_zadań przez opiekuna
Weryfikacja zadań przez opiekuna2

Na początku wszystko wydaje się bardzo proste, przejrzyste, a sama praca niezbyt zajmująca. Utrudnienia zaczynają się po tak zwanym stażu, który trwa 3 dni. Należy przejść na wyższy poziom VIP. Daje to korzyści w postaci wyższych prowizji od realizowania zadań (samych zadań można wykonywać tym więcej, im wyższy jest poziom konta), a co najważniejsze umowa w ramach pracy zostaje wysłana automatycznie, wcześniej takowej nie można podpisać, ani się z nią zapoznać. Ponadto można zostać asystentem i instruować inne osoby, które będą dołączać na platformę.
Wykupienie wyższego poziomu VIP
Wykupienie wyższego poziomu VIP-2
Wykupienie wyższego poziomu VIP-3
Wykupując awans na poziom VIP 1 za jedyne 350 - 400 zł można otrzymywać pensję w przedziale 3 - 30 tyś. złotych. Rzekomo wpłata jest w formie kaucji, ponieważ zostanie ona zwrócona w ciągu 20 dni. Mamy też zapewnienie, że platforma jest prawdziwa, a zasady jej funkcjonowania są przejrzyste. Jednak warto zwrócić uwagę, na fakt powiązania omawianego systemu "pracy" z piramidami finansowymi. W obydwóch przypadkach zyski generowane są na podstawie wpłat użytkowników systemu, im więcej osób uiści opłatę tym większe są zyski do podziału. Najwięcej oczywiście zyskują osoby będące na szczycie hierarchii.
Co po zakończonym stażu? Po 3 dniach dostęp do zadań jest blokowany, a tym samym nie można pobierać za nie prowizji. Czyli de facto nie można już pracować i zarabiać. Jedyne co trzeba wykonać, aby dalej "pracować" to przejść na wyższy poziom VIP.

Osoba rekrutująca do systemu zwracała także uwagę na przyjęcie zaproszenia do grupy w komunikatorze WhatsApp, na której można dowiedzieć się więcej na temat "pracy" na platformie, a także uzyskać pomoc w przypadku wątpliwości czy problemów. Poniżej przykład czego można się dowiedzieć po uzyskaniu dostępu do grupy.
Informacje na grupie WhatsApp
Na grupie "pracownicy" dzielą się swoimi spostrzeżeniami, a także udzielają nawzajem pomocy w przypadku realizacji wypłat czy systemu poleceń. Za każde polecenie użytkownika, który wykupi wyższy poziom VIP zyskuje się premię. Im więcej poleconych i wyższy poziom VIP, tym większa premia. To standardowy schemat budowania piramidy finansowej. Obserwując jednak komentarze osób zaangażowanych w projekt, można wywnioskować, że wielu użytkownik nie zdaje sobie z tego sprawy, bo jest za bardzo pochłoniętych inwestycją i powiększaniem zysków. Każdy system oparty o schemat piramidy finansowej kiedyś się kończy. Dzieje się to wtedy jak zaczynają się problemy z wypłatami dla osób z najniższego poziomu i gdy te będące na szczycie w hierarchii osiągnęły swoje cele.

BrowserWALL DNS

Wszystkie strony wykorzystywane w oszustwach według schematu piramidy finansowej są przez nas blokowane w BrowserWall DNS oraz dostępne w CTI Feed. Informacja o zagrożeniu jest dostępna w chwili ujawnienia fałszywej strony.

CTI Feed

Jak rozpoznać fałszywą piramidę finansową

Podejrzenie fałszywej piramidy inwestycyjnej mogą wzbudzać m.in:

  • Obietnica konkretnego (dużego, pewnego, niewspółmiernego do inwestycji) zysku bez pokrycia w rzeczywistości.
  • Konieczność uiszczania opłat (bez opłat nie ma zarobku/zysków) za awans w strukturze firmy.
  • Brak jakiejkolwiek umowy czy dokumentu świadczącego, że wykonywana praca jest legalna oraz świadczona na rzecz istniejącego podmiotu.
  • Brak możliwości zweryfikowania informacji na temat podmiotu oferującego inwestycje/pracę.

Aby ustrzec się przed zagrożeniem przede wszystkim należy weryfikować wszelkie dostępne informacje przed podjęciem decyzji o inwestycji na jakiejkolwiek platformie.

  • Jeśli zainteresowała Cię reklamowana oferta to zweryfikuj nadawcę tej reklamy oraz wszelkie dostępne dane, które są z nią związane. Jeśli dane nie są publicznie dostępne, może to wskazywać na oszustwo.
  • Wiadomości SMS od nieznanych osób z ofertą pracy także powinny wzbudzać podejrzenie. Rzetelne firmy nie zatrudniają pracowników w taki sposób.
  • Należy unikać instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł. Domyślnie takiej możliwości nie ma i aby to zmienić, należy odpowiednio skonfigurować ustawienia swojego telefonu.
  • Jeśli dana aplikacja znajduje się w oficjalnym sklepie z oprogramowaniem to warto przejrzeć opinie użytkowników (jeśli takie są) oraz dowiedzieć się więcej na temat danej aplikacji i jej twórców.
  • Jeśli awans w pracy ma być zapewniony przez wpłatę środków pieniężnych, to jest to nielegalny proceder i w tym momencie współpraca z takim podmiotem powinna zostać zakończona.
  • Każda licząca się platforma inwestycyjna (giełdy kryptowalut, giełdy inwestycyjne) działająca legalnie udostępnia użytkownikom szereg informacji na temat jej działalności, a także wszelką dokumentację do wglądu przed skorzystaniem z jej usług. Warto też weryfikować historię danej platformy i dane publiczne dostępne na jej temat.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.