Kampania spamowa z wykorzystaniem motywu Poczty Polskiej

Cyberprzestępcy podszywając się pod Pocztę Polską rozsyłają wiadomości spam z niebezpiecznym załącznikiem do pobrania. Jeśli go pobierzesz i uruchomisz, pliki na Twoim komputerze zostaną zaszyfrowane.

Kampania spamowa z wykorzystaniem motywu Poczty Polskiej

Cyberprzestępcy przygotowali kolejną kampanię spamową. Tym razem podszywają się pod Pocztę Polską. Wiadomości o temacie Dostarczony przedmiot zawierają niebezpieczny załącznik, który rzekomo zawiera szczegółowe informacje o dostarczonym przedmiocie. W rzeczywistości załączony do wiadomości plik zawiera złośliwe oprogramowanie ransomware. Pobranie i uruchomienie go spowoduje zaszyfrowanie plików na Twoim komputerze. Najczęściej proces szyfrowania jest niewidoczny. Przede wszystkim mogą zostać utracone dokumenty, arkusze kalkulacyjne, pliki, bazy danych oraz zdjęcia. Cyberprzestępcy w zamian za rozszyfrowanie danych będą żądać okupu. Nawet jeśli zapłacisz okup, to nie masz pewności, że odzyskasz dostęp do swoich zaszyfrowanych plików. Przestępcy mogą nie spełnić obietnicy i możliwe, że będą próbowali wyłudzić od Ciebie więcej pieniędzy.

Tak może wyglądać wiadomość, jaką wyślą do Ciebie cyberprzestępcy
PUB

Jeśli otrzymałeś podobne wiadomości, załączniki lub pliki możesz przesłać je za pośrednictwem strony zglosincydent.pl. Eksperci z PREBYTES przeanalizują Twoje zgłoszenie i poinformują Cię o wynikach.

Po infekcji przestępcy wyświetlają na zainfekowanym urządzeniu instrukcję, w jaki sposób należy zapłacić okup

extra_screen

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.